Troska o higienę intymną być priorytetem. Wpływa ona nie tylko na dobre samopoczucie, ale ma też kluczowe znaczenie dla zdrowia każdej z nas. Właściwa higiena miejsc intymnych zapobiega powstawaniu infekcji i korzystnie wpływa na komfort. Jak dbać o higienę intymną i czy można z nią przesadzić?

Higiena miejsc intymnych, na co dzień

O miejsca intymne należy dbać każdego dnia. Nawet sporadyczne zaniedbania w tym temacie mogą doprowadzić do poważnych i nawracających infekcji miejsc intymnych. Większość artykułów skupia się na higienie intymnej kobiet, jednak również mężczyźni nie powinni jej zaniedbywać. Co ważne o miejsca intymne należy dbać od najmłodszych lat aż do później starości. Tu nie ma taryfy ulgowej. Jeśli nie wiemy, jak dbać o higienę intymną, powinniśmy zacząć od prostych kroków. Przede wszystkim do mycia intymnych miejsc nie powinno używać się zwykłego mydła. Może ono zaburzyć pH miejsc intymnych i spowodować podrażnienia i tak bardzo delikatnej w tych miejscach skóry. Do higieny miejsc intymnych powinno się używać dedykowanych do tego celu płynów do higieny intymnej oraz delikatnej gąbki. Miejsca intymne powinniśmy myć każdego dnia, a w razie potrzeby częściej. Jeśli poczujemy się nieświeżo w, każdej chwili możemy skorzystać z chusteczek do higieny intymnej. Są one delikatne dla skóry i w pełni bezpieczne, a ich użycie jest bardzo proste.

Higiena intymna podczas miesiączki

Ten szczególny czas dla każdej kobiety wymaga odpowiedniego traktowania intymnych części ciała. Podczas miesiączki kobiety często czują się niepewnie, dlatego tak ważna jest świeżość i poczucie czystości. W czasie okresu kobiety powinny brać szybki prysznic rano i wieczorem, a w ciągu dnia, w razie potrzeby podmywać się chusteczkami do higieny intymnej. Nie ma potrzeby robić tego po każdej wizycie w toalecie, chyba że czujemy się niekomfortowo. Równie ważna jest wiedza, jak zapobiegać infekcjom intymnym podczas okresu. Przede wszystkim powinniśmy zmieniać podpaski nie rzadziej niż co 4 godziny. Po tym czasie na ich powierzchni zaczynają się wytwarzać bakterie, które mogą spowodować infekcje miejsc intymnych i przyczyniają się do nieświeżego zapachu. Zgodnie z zaleceniami tampony należy wymieniać nie rzadziej niż co 8 godzin. Zbyt długo trzymany tampon może doprowadzić do zatrzymania wydzieliny i przyczynić się do rozwoju patogenów.

KOMFORT DLA KAŻDEJ KOBIETY

DAMSKIE WKŁADKI

Jak odbudować florę bakteryjną pochwy?

Flora bakteryjna pochwy kobiety powinna mieć pH na poziomie 3,5-4,5 oraz odpowiednią strukturę bakteryjną. Niestety, takie czynniki jak stres, nieodpowiednia higiena miejsc intymnych, antybiotykoterapia oraz niewłaściwa bielizna mogą doprowadzić do jej zaburzeń. To z kolei prowadzi do podrażnień i infekcji miejsc intymnych, które mogą być bardzo uciążliwe. Aby przywrócić właściwą florę bakteryjną pochwy, powinnyśmy zadbać o prawidłowe przeprowadzanie mycia miejsc intymnych. Zarówno zbyt rzadka, jak i nadmierna higiena tych obszarów bywa szkodliwa. Kluczowy jest również dobór odpowiedniej bielizny. Nie może być ona zbyt obcisła, powinna być przewiewna i nie podrażniać skóry. Powinniśmy również uważać na nadmiernie perfumowane środki higieniczne, gdyż niektóre ich składniki również zaburzają pH pochwy.